fbpx

Trening metaboliczny.

Czym jest trening metaboliczny? To forma ruchu, która ma duże zastosowanie w procesie odchudzania. Przyspiesza przemianę materii, dług tlenowy powoduje wydłużenie procesu regeneracji, a więc zwiększenie zużycia energii. 

Trening metaboliczny przykłady: 

HIIT

Tabata

Treningi interwałowe 

Kiedy najlepiej robić trening interwałowy? 

Różne szkoły uczą odmiennych technik. Część mówi o tym, że dobrze jest robić taki trening na czczo . Jednak istnieje ryzyko zasłabnięcia i/lub omdlenia. Jest to jednak bardzo duży wysiłek dla organizmu. Można również wykonywać trening metaboliczny tuż po treningu siłowym. Jest to przeze mnie najbardziej rekomendowana forma, dająca bardzo dobre efekty i w spalaniu zbędnej tkanki tłuszczowej, jak i poprawie ogólnej wydolności organizmu. Można również potraktować trening metaboliczny jako osobną jednostkę treningową, będzie to natomiast bardzo duże wyzwanie dla osób nie wytrenowanych. 

Dlaczego trening metaboliczny daje takie dobre efekty.

Trening metaboliczny charakteryzuje się bardzo dużą intensywnością w związku z czym organizm wchodzi w pracę na poziomie beztlenowym. I nie chodzi o to, że przestajemy oddychać 🙂 Chodzi o to, że wszystkie procesy chemiczne w ciele zachodzące z udziałem tlenu zostają „zawieszone”, ponieważ organizm nie nadąża z dostarczaniem tego substratu. Później te wszystkie procesy muszą zostać nadrobione, stąd nazwa „dług tlenowy”. To jest jak z pracą w korpo raz się coś rypnie, to trzeba włożyć dwa lub trzy razy więcej energii i czasu, żeby ugasić pożar.  

Przeciwwskazania dla treningu metabolicznego. 

Głównymi przeciwskazaniami do wykonywania treningu metabolicznego są wszystkie schorzenia dotyczące układu krwionośnego czyli nadciśnienie, choroby serca, miażdżyca, żylaki, itp. Stan kiedy ciało jest w trakcie lub po nowotworze, ponieważ stres metaboliczny jaki generuje trening może pogorszyć stan organizmu. 

Jeśli jesteś osobą niewytrenowaną jak najbardziej możesz dołączyć trening metaboliczny do swojej rutyny treningowej. Warto jednak pamiętać żeby trening był dopasowany indywidualnie. Rodzaj ćwiczeń jak i częstotliwość ich wykonywania oraz długość przerwy jest znacząca. Z czasem będzie można zwiększyć intensywność w miarę jak ciało będzie lepszej kondycji.

Autor artykułu: Trenerka Ania Gorczyńska

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button