fbpx

Pozbądź się w końcu płaskiej pupy!

Piękne, krągłe i jędrne pośladki. Marzy o nich niemal każda kobieta. Ba! Nawet i mężczyzna. Dziś poznasz odpowiedź na (być może) nurtujące Cię pytanie “dlaczego moje pośladki wciąż nie wyglądają pięknie mimo, że ćwiczę regularnie?”.

Siedzący tryb życia i bezruch zalały cały świat, jak w ostatnim roku koronawirus. Mam jednak nadzieję, że jak po zimie jest wiosna, to w tym wypadku też tak się wydarzy i cała ludzkość w końcu poderwie się z kanapy. Kiedy się nie ruszamy nasze mięśnie osłabiają się i zanikają. Jedną z najbardziej cierpiących na bezruchu partii mięśniowych są właśnie mięśnie pośladkowe. Przez to, że są osłabione nie działają tak, jak powinny i nie aktywują się wtedy, kiedy powinny. Co to znaczy? Że możemy ćwiczyć nieefektywnie. Wykonujemy setki ćwiczeń na pośladki, ale one cały czas “śpią”. A jeśli są nieaktywne podczas treningu, to nie będziemy mieć oczekiwanych rezultatów

Wytłumaczę to na prostym przykładzie. 

  1. Wyprostuj prawą rękę w łokciu i całkowicie ją rozluźnij. 
  2. Lewą rękę połóż na prawym bicepsie.
  3. Zegnij prawy łokieć (jakbyś chciał/a dotknąć ręką barku) – cały czas mając luźną rękę.
  4. A teraz wykonaj ponowne zgięcie, ale bardzo mocno zaciśnij przy tym prawą pięść. 
Czujesz różnicę w napięciu w bicepsie?

To samo dzieje się z każdym innym mięśniem podczas ćwiczeń. Weźmy sobie pod uwagę przysiady. Przysiady są fantastycznym ćwiczeniem wzmacniającym nie tylko mięśnie czworogłowe uda, ale również mięśnie pośladkowe. Natomiast, żeby te nasze mięśnie pośladkowe pracowały w przysiadach, musimy je aktywnie napinać w trakcie ćwiczeń. Inaczej pracować nie będą. Same z siebie się nie aktywują i nie zapracują. Jak napinać pośladki? Zaciskaj je! Możesz sobie wyobrazić, że trzymasz kartkę papieru między nimi. Dla bardziej świadomych osób – pomyśl, że chcesz zbliżyć guzy kulszowe do siebie. Spróbuj teraz to zrobić, poczuj różnicę. 

Oprócz wziętych na tapet przysiadów, jest wiele innych super-ćwiczeń, które fantastycznie mogą kształtować pośladki, ale pod jednym warunkiem – nasze pośladki muszą być aktywne w trakcie tego treningu. Świadomy trening to efektywny trening!

Jak zaradzić amnezji pośladków? 

Wskazówka 1

Na pewno proponuję przed każdym treningiem dorzucić ćwiczenia aktywacyjne na mięśnie, które mają być w danym treningu kształtowane. W naszym przypadku mowa o mięśniach pośladkowych. Mogą to być ćwiczenia np. mosty biodrowe albo monster walk, warto wykorzystać w aktywacji taśmy mini band. Przykładowy trening pośladków z gumami oporowymi wrzucałam jakiś czas temu na moim Instagramie i te ćwiczenia również fajnie się sprawdzą do aktywacji przed treningiem. 

Wskazówka 2

Dodatkowo jeśli mamy problem z amnezją mięśni pośladkowych poświęciłabym kilka minut dziennie na to, aby właśnie takie ćwiczenia aktywacyjne wykonać. Wystarczy 5-10 min każdego dnia, albo nawet co drugi dzień. To sprawi, że pośladki zaczną się budzić do życia i będą pracować, wtedy kiedy powinny, a to przeniesie się na rezultaty treningowe.

Zakończę ten wpis jakże istotną kwestią. Zawsze powtarzam, że pośladki nie tylko mają spełniać aspekt wizualny, ale również posiadają szereg ważnych funkcji w naszym ciele. Jedno drugiego nie wyklucza i to jest cudowne! 

Autor artykułu: Justyna Szarawarska

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button