Z nadmiarem tkanki tłuszczowej walczy wiele osób, jednak nie wszyscy robią to w sposób prawidłowy. Najlepszą strategią jest bycie w deficycie kalorycznym, czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii niż wynosi zapotrzebowanie na nie. Niektóre osoby stosują zbyt rygorystyczna dietę o bardzo niskiej podaży kalorii, np. 1200 kcal, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.
Po pierwsze,
zbyt mała ilość kalorii będzie wiązała się z wykluczeniem sporej grupy produktów. Sprawi to, że dieta będzie monotonna i ciężko będzie utrzymać ją w długiej perspektywie czasu. Wiele produktów, które dana osoba lubi, będzie dla niej niedostępne z powodu zbyt dużej ilości kalorii, co z pewnością wpłynie negatywnie na jej relacje z jedzeniem. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w chwilach słabości sięgnie po wyżej wymienione produkty i zje ich więcej niż robiła to dawniej. Będzie się to wiązało ze spożyciem większej ilości kalorii, co w perspektywie długofalowej może spowodować nadwyżkę kaloryczną i znacząco utrudnić redukcję tkanki tłuszczowej.
Po drugie,
jedzenie zbyt małej ilości jedzenia będzie powodowało spadek masy mięśniowej, która w dużym stopniu odpowiada za spalanie kalorii. Mięśnie, jak każda inna tkanka, potrzebują dostarczania im składników odżywczych, aby były w stanie spełniać swoją funkcję, czyli wykonywanie określonych ruchów, oraz regenerować się. Dostarczanie zbyt małej ilości kalorii, a co za tym idzie składników odżywczych, sprawi, że masa mięśniowa będzie malała, co może skutkować spadkiem wydajności mięśni oraz ich zwiększoną męczliwością.
Po trzecie,
za mała podaż kalorii może spowodować niedożywienie organizmu. Może być również powodem niedoborów zarówno makroskładników (białek, węglowodanów i tłuszczów), jak i mikroskładników, co może spowodować osłabienie organizmu i prowadzić do ogólnego pogorszenia stanu zdrowia w dłuższej perspektywie.
Po czwarte,
ilość kalorii powinna być dostosowana do poziomu aktywności fizycznej. Osoby, które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej powinny przede wszystkim zwiększyć poziom aktywności fizycznej w ciągu dnia, a następnie dostosować do niej sposób odżywiania i ilość spożywanych kalorii. Ich zbyt mała ilość może spowodować ciągłe osłabienie i niechęć do ruchu, co utrudni, o ile nie uniemożliwi, redukcję tkanki tłuszczowej.
Mam nadzieje, że artykuł był dla Ciebie pomocny! Jeśli masz jakieś pytania odnośnie redukcji tkanki tłuszczowej, odezwij się do Nas w wiadomości prywatnej, postaramy się pomóc.
Autor artykułu: Nikodem Bilczewski