Urazy i kontuzje są ciemną stroną treningu. Zdarzają się nawet u najbardziej doświadczonych atletów i sympatyków sportu. Niestety, nikt nie jest w stanie w 100% zapobiec wystąpieniu kontuzji. Jeśli z jakiegoś powodu nabawiłeś się jej i chcesz wrócić do treningu, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Omówię w nim kilka istotnych aspektów dotyczących powrotu do systematycznych treningów po urazie.
Przede wszystkim: zgłoś się do specjalisty!
Osoba, która posiada wiedzę i doświadczenie w pracy z osobami po urazach z pewnością może pomóc. Przede wszystkim zdiagnozuje problem, który może być przyczyną wystąpienia kontuzji. Najczęstszymi przyczynami mogą być dysbalans mięśniowy, nieodpowiednia technika, brak kontroli podczas wykonywania ćwiczeń i przebyte wcześniej urazy. Nie szukaj na oślep, ponieważ na szali jest Twoje zdrowie! Dobry trener/fizjoterapeuta/rehabilitant pomoże Ci nie tylko zdiagnozować problem, ale i ułoży długofalowy plan powrotu do treningu.
Stopniowo zwiększaj obciążenia
Ważnym aspektem w przypadku powrotu do systematycznej aktywności po urazie jest również stopniowe zwiększanie obciążeń. Błędem byłby powrót do takiego samego treningu, jaki wykonywałeś/aś przed wystąpieniem kontuzji. Zacznij od podstawowych ćwiczeń i stopniowo zwiększaj ciężar oraz modyfikuj inne zmienne treningowe (objętość, częstotliwość, tempo). Pozwoli to zaadaptować się, czyli przyzwyczai Twój aparat ruchu do narastających obciążeń.
Rozsądny plan treningowy
Kolejnym, równie istotnym punktem, będzie odpowiedni dobór ćwiczeń pod słabe ogniwa. Jeśli wystąpiła kontuzja, oznacza to, że któraś partia mięśniowa mogła być osłabiona lub jej napięcie było nieodpowiednie względem antagonisty, czyli mięśnia, który wykonuje przeciwny ruch. Bardzo ważnym jest, aby poprawić funkcjonowanie osłabionej partii. Można to osiągnąć dzięki odpowiedniemu doborowi ćwiczeń.
Daj sobie czas!
Pamiętaj, że powrót do regularnej aktywności po urazach to proces! To tygodnie, a czasami miesiące pracy, którą musisz wykonać na sali treningowej, aby wrócić do pełnej sprawności. Odpowiednio dobrany plan to jedno, a sumienne wykonanie go to druga rzecz. Dlatego bądź cierpliwy! Nie załamuj się, gdy masz wrażenie, że nie widzisz efektów od razu. Trzymaj się planu, a postęp, jeśli chodzi o sprawność, wróci z czasem.
Na koniec poznaj historię mojego Podopiecznego Tomka, który trafił do mnie z bólem kolana. Zobacz jak udało się nam przygotować do operacji i szybszej rekonwalescencji.
Mam nadzieję, że artykuł był pomocny! Jeśli zmagasz się z urazem – trzymam kciuki za Twój powrót do regularnych treningów. Natomiast jeśli nie wiesz jak sobie z nim poradzić lub brakuje Ci regularności – skontaktuj się z nami wypełniając formularz. Zrobimy co w naszej mocy, aby Ci pomóc!
Autor: Nikodem Bilczewski