fbpx

Dlaczego powinniśmy wzmacniać mięsień biodrowo-lędźwiowy? Część 1.

Kto z Was spotyka się z bólem pleców, a dokładnie w okolicach odcinka lędźwiowego?
Uczucie ciężkich pleców, problem z pochyleniem, skłonem w dół, przodopochylenie miednicy, itp.

Funkcje, jakie pełni ten mięsień, to między innymi stabilizacja kręgosłupa (przyczepy górne) oraz mobilizacja (przyczepy dolne), unoszenie nogi…
Właśnie, unoszenie nogi! Zrób prosty test na to, jak silny masz ten mięsień.
Stań na jednej nodze i unieś kolano powyżej 90 stopni (prawidłowy zakres to od 120 do 140 stopni, sprawdź obie strony).
Zdjęcie poniżej.

Wytrzymaj minutę. Jeżeli poniżej minuty, najczęściej już po kilkunastu sekundach odczuwasz dyskomfort, pieczenie, ból, to oznacza niewydolność tego mięśnia. Jest słaby.
Obserwuj dynamikę uniesienia kolana, często słabsza strona robi ten ruch mniej pewnie.

Anatomia:
Mięsień biodrowo-lędźwiowy przechodzi przez wszystkie kręgi lędźwiowe. Ostatnim segmentem do którego przyczepia się iliopsoas (tak nazywa się ten mięsień po łacinie) jest TH12 – ostatni kręg piersiowy. Zerknij na poniższy film, gdzie jest wizualizacja, wtedy łatwiej zrozumiesz jego działanie.

https://www.youtube.com/watch?v=rBxUDa5m3bs

Warto dodać, że ów mięsień przykleja się do dysków międzykręgowych, czyli odpowiada za rotację i już wiemy, że nierówne napięcia powodują wypychanie kręgów i mamy gotową dyskopatię.
Jeżeli masz przodopochylenie miednicy, to zanim zaczniesz go wzmacniać, warto najpierw go rozciągać, a dopiero potem wzmacniać.
Plecy płaskie, plecy okrągłe, skoliozy to tylko niektóre wady postawy, w których mięsień biodrowo-lędźwiowy bierze czynny udział dlatego praca z nim to podstawa. Oczywiście często nie jest on bezpośrednim powodem i napina się pośrednio, dlatego warto zadbać o jego pre-aktywację podczas rozgrzewki.
W dyscyplinach lekkoatletycznych jest nazywany mięśniem sprinterskim bądź szybkobiegaczy, a to dlatego, że lędźwiowy większy jest w stanie przyciągnąć przednią powierzchnię uda do samego brzucha.

W drugiej części artykułu pokażę Ci ćwiczenie rozciągające (tu działa tak naprawdę metoda PIR), a następnie wzmacnianie.

Basia Matczak

Call Now Button