O tym jaki strój wybrać, żeby nie ograniczał.
Podjęłaś/podjąłeś decyzję — zaczynasz trenować! Czas skompletować strój sportowy. W sklepach dostępna jest mnogość fasonów, kolorów i wzorów. A może wystarczy wyciągnąć to, co mamy w szafie? Czym się kierować w wyborze odpowiedniej odzieży do treningów?
Przede wszystkim wygoda, czyli dobrze dobrany rozmiar i fason do naszego ciała. Zwróć uwagę czy spodenki lub legginsy nie mają zbyt ciasnej gumy w pasie, nie uciskają brzucha, czy da się w nich swobodnie zrobić przysiad albo odwrotnie — czy nie zjeżdżają przy energicznych ruchach.
W tracie treningu za ciasne bądź za luźne ubranie będzie powodować dyskomfort i irytację, przez co będzie Ci trudniej skupić się na ćwiczeniach.
Sprawdź, czy masz swobodę ruchów w koszulce, przyjrzyj się, jak poprowadzony jest podkrój pachy. Najczęściej koszulki stworzone do aktywności sportowej mają mocniej wykrojone otwory na ręce, niż te przeznaczone na co dzień, aby dawać swobodę ruchu ramionami. Top za ciasny w klatce piersiowej również może ograniczyć nam ruchy i możliwość wzięcia pełnego oddechu. Warto wybierając swoje wymarzone ubrania treningowe wykonać kilka podskoków czy przysiadów, żeby sprawdzić, jak zachowują się w trakcie ruchu.
Kolejną istotną sprawą jest materiał — najlepiej elastyczny, oddychający, dobrze odprowadzający wilgoć i szybkoschnący. Warto zainwestować w kilka sztuk odzieży sportowej lepszej jakości, ponieważ te zazwyczaj wykonane są ze specjalistycznych materiałów, przystosowanych do uprawiania sportu i częstego prania.
Zdecydowanie odradzam zwykłe bawełniane bluzki, ponieważ łatwo chłoną pot, ale niestety wolno wysychają. Nieprzyjemne uczucie lepiącej się do pleców koszulki w trakcie treningu gwarantowane!
Osoby posiadające biust, szczególnie większy, zachęcam do wybrania się do brafitterki i dopasowania odpowiedniego rozmiaru stanika sportowego. Jest to szczególnie ważne przy intensywniejszych dyscyplinach sportu. Codzienny biustonosz z fiszbinami może się nie
sprawdzić przy intensywnym treningu. Dobrze dobrany sportowy biustonosz trzyma w ryzach biust, niweluje ryzyko otarć i sprawia, że możesz komfortowo wykonywać np. podskoki. Przy mniejszym biuście mogą się sprawdzić specjalne sportowe topy, produkowane w odzieżowej rozmiarówce. Warto również sprawdzić przy przymiarkach, czy poziom stabilizacji biustu jest dla nas odpowiedni. Czy top pozwala swobodnie oddychać i wykonywać wszystkie potrzebne ruchy
Przedostatnim punktem jest obuwie. Przede wszystkim wygodne! Nie za ciasne, pozwalające na pełną pracę stopy. Warto zwrócić uwagę, by materiał, z którego uszyty jest but, przepuszczał powietrze. Przy ćwiczeniach siłowych sprawdzą się buty z cieńszą, raczej nieamortyzowaną podeszwą, żebyś mógł czuć stopami podłoże. Jeśli chodzi o dobór butów biegowych, polecam wybrać się do sklepu specjalistycznego i dobrać obuwie pod okiem znawcy.
No i ostatnie – estetyka. Strój, który będzie Ci się podobał, może być kolejną motywacją do trenowania! W sklepach jest duży wybór wzorów i kolorów, więc można skomponować sobie outfit, który będzie oddawał nasz charakter, gust i upodobania. A jednocześnie będzie stworzony z odpowiednich materiałów i uszyty w sposób uwzględniający zakres ruchu przy uprawianiu sportu.
Autor artykułu: Ania Zagrobelna