W dobie pandemii COVID-19, gdzie znaczą część pracy odbywa się zdalnie, ból kręgosłupa może występować częściej, w szczególności u osób, które wykonują swoją pracę w pozycji siedzącej. Jeśli jesteś pracownikiem biurowym zachęcam do przeczytania niniejszego artykułu, w którym dowiesz się dlaczego boli Cię kręgosłup oraz jak potencjalnie możesz sobie z tym poradzić.
Jedną z głównych przyczyn bólu kręgosłupa u pracowników biurowych jest zbyt mała ilość ruchu. Natłok obowiązków i zadań sprawia, że coraz ciężej oderwać się od komputera. Przekłada się to w znacznym stopniu na długotrwałe okresy siedzenia w pozycji siedzącej, co potencjalnie może powodować uczucie sztywności kręgosłupa, a także ból. Dodatkowo, wpadając we „flow” w pracy, często osoba pracująca zapomina o tym, że trzeba pić i jeść. Nieregularne jedzenie i picie może i nie jest bezpośrednią przyczyną występowania bólu kręgosłupa, jednak odwodnienie może potencjalnie wzmagać uczucie sztywności kręgosłupa.
Ważnym aspektem jest także stres w miejscu pracy. Jego nadmiar może powodować zwiększone napięcie mięśniowe, a co za tym idzie ból kręgosłupa.
Najlepszym sposobem na radzenie sobie z bólem kręgosłupa jest zadbanie o swój styl życia. W jego skład wchodzą takie aspekty jak ruch, odżywianie się oraz sen. Poniżej zamieszczone zostanie kilka praktycznych wskazówek, jak zadbać o wyżej wymienione kwestie:
- staraj się wykonywać 8-10 tysięcy kroków dziennie
- staraj się zmieniać pozycję w pracy co 20-30 minut
- jedz od 3 do 5 posiłków dziennie
- zadbaj o regularność posiłków
- zadbaj o nawodnienie organizmu, pijąc od 2 do 3 litrów wody dziennie
- zachowaj względnie stałe godziny snu
- zadbaj o to, żeby spać między 7 a 9 godzin codziennie
- uprawiaj 2-4 razy w tygodniu aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność
- jeśli to możliwe, wybieraj schody zamiast windy
- staraj się nie przekraczać dziennej ilości kalorii
- wykonuj trening mobility/ oddechowy/ jogę 1-3 razy w tygodniu
Podsumowując, przyczyn bólu kręgosłupa u pracowników biurowych może być wiele. Natomiast te, na które szczególnie warto zwrócić uwagę dotyczą ogólnego stylu życia. Jego poprawa może przyczynić się do potencjalnie mniejszego ryzyka wystąpienia dolegliwości bólowych kręgosłupa.
Autor artykułu: Nikodem Bilczewski