Mięsień najszerszy grzbietu jest to cienka, szeroka i płaska struktura pokrywająca znaczną część naszych pleców. W środowisku fitnessowym mięsień ten utożsamiany jest głównie z sylwetką w kształcie ,,V’’ a sposoby jego treningu najczęściej ograniczają się do kilku wariacji przyciągania takich jak na przykład wiosłowanie czy też podciąganie. Jeżeli jednak zależy nam na wszechstronnym rozwijaniu tego mięśnia takie podejście może okazać się niewystarczające, ponieważ nie uwzględnia wszystkich funkcji w jakie struktura ta zaopatruje staw ramienny czy też cały kręgosłup wraz z miednicą.
Mięsień najszerszy rozciąga się od naszego ramienia, aż do swoich przyczepów na klatce żebrowej, kręgosłupie piersiowym i lędźwiowym, kości krzyżowej, miednicy a u niektórych osób również na łopatce. Ruchy jakie umożliwia nam ten mięsień obejmują wyprost ramienia, przywodzenie, rotację wewnętrzną, które to nadają mu chlubną nazwę ,,mięśnia podcieracza odbytu” – (połączenie wcześniejszych ruchów). Pozostałymi mniej oczywistymi funkcjami tego mięśnia jest przy skurczu obustronnym prostowanie tułowia oraz udział w stabilizacji, natomiast przy pracy jednostronnej skłon boczny oraz rotacja kręgosłupa.
Anatomia funkcjonalna mięśnia najszerszego grzbietu daje nam obraz, że standardowe formy wiosłowania sztangą popularne na siłowniach nie angażują go w pełni tej struktury do pracy, ponieważ opierają się wyłącznie na ruchu wyprostu. Jednym ze sposobów treningu tego mięśnia, który będzie uwzględniał większy zakres jego funkcji a zarazem więcej jego włókien mięśniowych jest wariacja wiosłowania hantlą jednorącz w opadzie tułowia na ławce. Jeżeli to ćwiczenie uzupełnimy o ruch rotacji oraz skłonu kręgosłupa na stronę po której znajduje się hantel, pod kątem treningu ruch ten będzie znacznie efektywniejszy. Kolejnym elementem, który powinien zawierać się w kompleksowym treningu tego mięśnia jest funkcja stabilizacyjna jaką pełni on choćby w lubianym szczególnie przez panów, ćwiczeniu wyciskania na ławce płaskiej. Podczas tego ćwiczenia, mięśnie najszersze grzbietu odpowiadają za stabilizację łopatek oraz umożliwiają efektywne przekazywanie siły z nóg i tułowia na kończyny górne co w środowisku trójbojowym znane jest pod nazwą ,,leg drive”. Angażowanie tych mięśni w ruchy wielostawowe może okazać się mocno kłopotliwe szczególnie dla osób zaczynających swoją przygodę z treningiem siłowym, dlatego też zalecana jest pomoc trenera, który nauczy wdrażać w trening wszystkie wyżej wymienione elementy od podstaw już od pierwszych treningów.
Autor artykułu: Paweł Reterski